„Éppen ezért meg vagyok győződve arról,

hogy aki elkezdte bennetek a jó munkát,

elvégzi Krisztus Jézus napjára.”

(Fil 1,6)

A délvidéki háború befejezése után néhány évvel barátainkkal közösen indultunk első horvátországi nyaralásunkra. Még nem voltak autópályák, vagy gyorsforgalmi utak. Az autóvezetők figyelmesen nézték a műszerfalat, nehogy valaki átlépje a sebességhatárt. Nem volt száguldozás, amit nem is bántunk annyira, mert gyönyörködhettünk a számunkra ismeretlen táj szépségeiben. Rövidebb-hosszabb várakozás után léptük át a határokat. Barátunk felesége már nem élt otthon a testvér-háború idején, de ennek ellenére mélyen érintette mindaz, ami történt. Nagyon érdekesnek tartottam beszámolójának azt a részét, amikor a háború sújtotta területekről megérkeztek a menekültek, akik megváltoztatták a lakosság összetételét. Beszámolója nagyon hasonlított egy másik ország történéseihez (amelyet meghatároznak a Kárpátok bércei), ahol szándékosan keverték a lakosságot, vagy romboltak le falvakat. A háborús testi-lelki sebek mellett megjelent egy régi gond is, a beilleszkedés. A betelepítettek sem nyelvben, sem vallásban vagy éppen helytörténetben nem kötődtek az őslakosokhoz, idegenek voltak. Ismerjük ezt a veszélyes helyzetet, amelynek garantált a vége, békétlenség.

A délvidéki háború végének lett pozitív eredménye is, a kárpótlás, aminek köszönhetően elindultak az építkezések. Utazásunk alkalmával megdöbbenve figyeltük az új házakat, és a még le nem bontott háborús sérüléseket elszenvedett régi otthonokat. Nagy házakat építettek, a régi vidéki hagyományok szerint, kétszinteset. Alsó szinten istálló és kiszolgáló helységek, az emeleten a lakóterület. Az újonnan épült házak többsége nem lett befejezve. A piros tégla figyelmeztetett a további teendőkre. A pénz viszont elfogyott. Évekkel később arra járva láthattuk, hogy a tájkép alig változott. A megújulás elakadt.

 

Az elakadás ténye az élet minden területén ismert, mindenhol komoly gondot okoz. Nem lehet megszüntetni egyik pillanatról a másikra még a fizikai elakadást sem, nemhogy a lelkit.

Jóleső érzés Pál apostol bizonyságtételére figyelni, aki Istenről úgy beszél, mint aki végig viszi szándékát, nem hagyja félbe a megkezdett ügyet. Nem mondja azt, hogy a befejezés rövid távú, vagy könnyű lesz, sőt még a határidőt is megszabja: Krisztus Jézus napjára, azaz életünk számonkérésének idejére. A kezdetektől, a megszólítástól egészen az utolsó pillanatig formálja az elhívottak életét. A formáló munka Pál szavai szerint jó, mi más lehetne, Isten végzi.

Nagyon érdekes lenne egy olyan digitális rögzítési módot kitalálni, amely bemutatná az ember Isten előtti „készülési állapotát”. Képzeljük el az embert egy lassan töltődő elemnek, a nullától haladva fölfele a jelzés szerint. Szerintem nagyon tanulságos lenne ez a felvétel, mert mindazok, akiket elhívott, azokat egyre erősebbnek mutatná. Hatalmas biztatás ez az önmagában oly gyakorta kételkedő ember számára, aki az élet hiábavalóságát véli látni csupán.

Mi nem vagyok sem romok, sem befejezetlen épületekhez hasonlóak, hanem olyanok, akik értékesek az Építő számára. Egy biztos, a munka mindenki számára a befejezés felé közeledik…

Jakab Béla parókus lelkész

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
Instagram