„Ne (azt), …, hanem ellenkezőleg”! Gyakran hallott figyelmeztetés.

Figyelmeztettek erre engem is gyermekkoromban, még többször kamaszkorban, de felnőttként, őszinte és meghitt baráti beszélgetések fel-felbukkanó tanácsa is volt már … Köszönet érte!

 

Magam is gyakran alkalmaztam és alkalmazom, „meghá”-t, időnként a „hanem, ellenkezőleg”-et talán a „másképpen”-re szelídítem is.

 

Gyermekeim, tanítványaim is minden bizonnyal tovább fogják adni az ő kicsinyeiknek.

„Ne (azt), …, hanem ellenkezőleg”! Nem nagyon szeretjük a „ne”-vel kezdődő mondatokat. Még ha én mondom másnak … Na, de ha nekem mondják ?!

 

Ebben az esetben azonban – érzésem szerint – nem a „ne” szócska tiltó értelmén van a hangsúly, hanem inkább egyfajta feddő jellegű korholáson, mely azt jelzi, hogy amit csináltunk, azt rosszul csináltuk. E figyelmeztetés átgondolása önmagában is éppen elég feladatot jelentene, de a tanács folytatódik, s a „hanem ellenkezőleg” bevezetéssel számunkra egyben új utat is jelöl.

 

Mindez együtt sok lehet az embernek. Sok lehet, mert nem könnyű szembesülnünk a „rosszul csináltuk” tényével és valóságával sem, de a számunkra ajánlott új, a még ismeretlen, az eddig még nem gyakorolt és nem kipróbált út bizonytalanságával sem.

 

A „Ne (azt), …, hanem ellenkezőleg” tanács alkalmazásával ezért vigyáznunk kell. Nemcsak jól kell ismernünk azt, akinek szánjuk, hanem nagyon szeretnünk is kell őt. Lényét, személyiségét, gyarlóságait kizárólag csak a szeretet szűrőjén át szemlélhetjük. Valahogy olyan kapcsolatban és viszonyban, ahogy Pilinszky János írja:

 

„Rossz voltam, s te azt mondtad, jó vagyok.

Csúf, de te gyönyörűnek találtál.

Végig hallgattad mindig, amit mondtam.

Halandóból így lettem halhatatlan.”

 

A vers címe: Átváltozás. Ez a mérhetetlen bizalmon alapuló lelki változás lehet az egyedüli alapja annak, hogy a kritikát komolyan véve, a múlt hibáit belátva, a felkínált új élet lehetőségeit – mint egyetlen reális emberhez méltó jövőt – elfogadva reményteljesen ráléphessünk a kijelölt útra.

 

Akinek van ilyen hatású barátja, az nagyon szerencsés ember. Nem tudom, hogy Pilinszkynek volt-e ilyen? Azt viszont tudom, hogy Jézus ilyen barát. Eléggé szeret engem és mindannyiunkat ahhoz, hogy általa erre az átváltozásra, az új életre képessé váljak és váljunk.

 

Vívódásainkban vagy bizonytalankodásainkban segítségünkre lehetnek nagy példaképeink gondolatai: „Higgy és tégy, amit akarsz!” „Szeress és tégy, amit akarsz!” – hangzik felénk a mai napig Luther és Augusztinusz üzenete összecsengve, és talán válaszolva is igei meditációnkra.

 

Ma a Biblia vasárnapja van. Vegyük tehát komolyan a Biblia szavait: „Végül pedig legyetek mindnyájan egyetértők, együttérzők, testvérszeretők, könyörületesek, alázatosak. NE fizessetek a gonoszért gonosszal, vagy a gyalázkodásért gyalázkodással, HANEM ELLENKEZŐLEG: mondjatok áldást, hiszen arra hívattatok el, hogy áldást örököljetek.

 

Jövel Uram Jézus!

Vilmos Andrea

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
Instagram