„Áldjad, lelkem, az Urat, és ne feledd el,

mennyi jót tett veled!”

(Zsolt 103,2)

Személyesen szükségét éreztem ennek a biztató igének. A tanévkezdés – az új kezdet által – örömet sugall.

 

A gyerekek őszinték. Három elsőst kérdeztem meg arról, hogy az iskola jobb, vagy az óvoda. Nagy meglepetésemre az iskolát tartották jobbnak. Bevallom, hogy meglepődtem.

 

Igen, nem lehet megállítani a növekedést. Gyakran szeretnénk befolyásolni, bezárni a térbe és időbe. Nem lehet. Az idő múlik, viszont a javunkat szolgálja. Őszülő fejjel döbbenünk rá arra a történelmi tényre, hogy egykoron mi is ültünk elsős diáként az iskolapadban. Mennyi minden történt velünk azóta. A bátortalanul írt első betűink bizonytalan mozdulatok eredményei, és ennek ellenére írásjeleink oly sok mindent rejtenek magukban. Mindent? Az életünket. Amikor egyszerű gyülekezeti tagként tekintünk az érkező családokra, a számunkra idegen gyermekekre és szüleikre, idézhetjük fel azokat az eseményeket, amelyek életünket meghatározták. Házasság, keresztelés, óvoda, iskola, egyetem. Vidám gyerekkor, kihívásokkal teli ifjú-, és nagyon összetett felnőttkor.

 

A leltárkészítés mindig aktuális feladata az embernek, Isten gyermekei számára is. Megmutatja a bevétel és a kiadás mellett az aktuális készletet. A panaszaink, amelyekből van bőven, mindig hatással vannak a valós helyzetünkre. A leltár szembesít. Mivel rendelkezel? Mi van életed spájzában, vagy a fagyasztószekrényben? Az oda felhalmozott készletek segítenek az ínség idején a túlélésben. Sok minden van életünk spájzában, nagy részéről már rég megfeledkeztünk. Nem lejárt szavatosságú termékek ezek, csak emlékekké váltak. Miként hozhatom őket vissza az életembe? Hallgassam meg mások élettörténetét, és elő fognak jönni az emlékek. Mennyi jót tett velem az Isten. Tényleg.

 

Az Isten közelében élő ember készlete napról-napra gyarapszik, és mindez úgy történik, hogy tudomást sem szerez róla. Az, ami neki magától értetődő, a másik ember számára felbecsülhetetlen értékű kincs.

 

Kincs = szeretet, türelem, megbocsátás, erkölcsös élet, és ennek a sora végnélküli. Az Istent felismerők és elfogadók számára személyes kincs, ami csak akkor válik személyes értékké, ha megosztja másokkal. Az önmagának tartogatott kincs értéktelen.

 

Egyik kedves mozifilmem – a „Bor, mámor, Provence” – főszereplője a főnökével beszélget. Az igazgató irodáját egy méregdrága festmény díszíti, amelyről kiderül, hogy csupán másolat, amit szintén sok pénzért készíttetett, az eredetit a bankban tartja. A főnök nagy értékű fizetési csekket akar felajánlani a főszereplőnek a vezető beosztásért, aki megkérdezi, hogy milyen gyakran szokta látni az eredeti festményt. Dühös lesz a kérdésre, mert felismerte a kérdés jogosságát. Mi a kincsünk, és hol tartjuk?

 

Az érték, a szépség, a becsület, a segítségnyújtás csak akkor valós, ha azt megéljük, és nem bankban, széfben, trezorban tartjuk. Jézus olyan egyszerűen teszi érthetővé ezt a világosság és a só példáival. Mindkettőre szükségünk van, de ebben biztosak kell lennünk.

 

Ezek a drága kis nebulók, akik elkezdik az iskolát, nem is sejtik, hogy ez a rövid igevers milyen érzelmi lavinát indíthat el a jelenlevők és az olvasók szívében. Miközben próbáljuk rendezni gondolatainkat, értelmezzük imánkat. Miért imádkozzunk? A szülőkért, hogy engedjék Jézushoz a gyermekeket. A Szentlélekért, hogy fogadják be a szívükbe a Szeretetet. Bizonyságtevő életért, hogy megtanuljanak élni másokért. A jó emlékezetért, hogy ne feledjék el soha, mennyi jót tesz és tett értük Isten. Áldott új tanévet kívánok!

 

 

Jakab Béla parókus lelkész

Miért és minek is örülünk ilyen nagyon?

„Örüljetek Jeruzsálemmel! Vigadjatok vele mindnyájan, akik szeretitek! Szívből örüljetek vele mind, akik gyászoltátok!” (Ézs 66,10) Örüljetek! – erre buzdít a böjti időszak negyedik vasárnapja. Laetare – örülj, örvendezz. Katolikus testvéreink ezen a vasárnapon...

El tud-e rejtőzni valaki olyan helyre, ahol nem látom?

„El tud-e rejtőzni valaki olyan helyre, ahol nem látom? – így szól az ÚR. Nem én töltöm-e be az eget és a földet? – így szól az ÚR.” (Jer 23,24)A gyermekkor egyik legkedveltebb játéka a bújócskázás. Van benne valami olyan izgalom, amit a fiatal lélek kedvel. Futni...

Mit jelent a rendszeres imádság? Reggel és este, vagy naponta többször? 🙏

„Áldott legyen Isten, mert nem utasította el imádságomat, szeretetét nem vonta meg tőlem.” (Zsolt 66,20)Imádság. Egy másik elcsépelt egyházi téma? Vagy mégsem? Az imádság ugyanis beszélgetés Istennel. Az a hívő ember, aki rendszeresen beszélget mennyei Atyjával. Mit...

Azért imádkozom, hogy vonzó hatalma minél többeket érjen el!

Jézus Krisztus mondja: „Ha felemeltetem a földről, magamhoz vonzok mindeneket.” (Jn 12,32)Vonzás és mágnes.   Mágnesesnek nevezzük azokat a testeket, melyek környezetükben mágneses mezőt hoznak létre. A mágneseknek mindig két pólusuk van (északi és déli), a...

Miről is szól a mennybemenetel?

„Ezután kivitte őket Betániáig, felemelte a kezét, és megáldotta őket. És miközben áldotta őket, eltávolodott tőlük, és felvitetett a mennybe. Azok pedig leborulva imádták őt, majd nagy örömmel visszatértek Jeruzsálembe; mindig a templomban voltak, és áldották...
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
Instagram