Jézus Krisztus mondja:

Aki titeket hallgat, engem hallgat,

és aki titeket elutasít, engem utasít el.

(Lk 10,16)

2021. június

Fontos vagy. Ki is vagy tulajdonképpen? Isten gyermeke, akit Ő a keresztség által magáévá fogadott. Konfirmált evangélikus vagy, aki tudja, hogy hova tartozik és miért. Magyar vagy, mert annak születtél, és ezért hűségesnek kell lenned Istenedhez és nemzetedhez.

 

Tehát az nem lehet kérdés kedves Olvasó, hogy véletlenül élünk-e a világban. Feladatunk van, sőt többszörös a kötelezettségünk. Nagy kérdés, hogy érezzük-e ennek a súlyát? Mennyire vesszük komolyan összetett életünket?

 

Gyakran érezhetjük, hogy a teher túlságosan nagy, mint hogy azt el tudnánk hordozni. Amennyiben így érzed, akkor ne csüggedj, mert sokan érzik ezt, gyakran én is. Viszont kaptunk magyar sorsunkhoz egy nagyon erős makacsságot is, amit nevezhetünk fafejüségnek, ezért nem adjuk fel, újra-újra kezdjük.

 

Ez jellemezte népünket a történelem legnagyobb kihívásai közepette, amikor szinte mindent elveszített, de egy dolgot soha nem vehettek el tőle. A hitét! Gyakran annyira kapaszkodtunk ebbe a hitbe, hogy Istent a magyarok Istenének neveztük, kisajátítottuk, mert nagy szükségünk volt oltalmának érzetére.

 

Vagyis a hit elengedhetetlen. Sokan próbálták a múltban lejáratni, tiltani. Nevezték a nyugat ópiumának is.  Ma nem diktatórikus eszközöket használnak, hanem a liberalizmus nyújtotta szabadságot, azaz a mindent szabad választását kínálják, és közben észre sem veszik, hogy azokat az értékeket támadják, amelyek megtartják az embert embernek.

 

Isten-haza-család. Lehet-e hármas nélkül értékesen élni? Ennek a jobb megismerését, gyakorlását és közvetítését kínálja egyházunk, gyülekezetünk nemzedékről-nemzedékre. Ennek az értékes terhét helyezzük a ma konfirmálók lelkére is.

 

A konfirmációs istentisztelet azért is fontos, mert jelen vannak – és Istennek hála, hogy lehetnek is – az istentiszteleten a családok, ahol visszagondolhatnak az ő indulásukra, fogadalomtételükre. Ennek az alkalomnak az üzenete nekik ugyanúgy szól, mint a tizenöt fiatalnak.

 

Hogy milyen hűségesek lesznek a fiatalok, az bizony attól függ, hogy milyen a szülők, keresztszülők és nagyszülők hűsége az Istennek tett egykori ígéretükhöz.

 

Csodálatos ez a jézusi mondat is. Amikor beszélünk, akkor Őt hallják. A hűséget, szeretetet, megbékélést, együttérzést. És amikor ennek ellenére elfordulnak tőlünk, akkor Őtőle fordulnak el. Különösen hangsúlyos ez az üzenet ezen a vasárnapon. Szavaink, tetteink, vágyaink, terveink legyenek összhangban Jézussal, hogy Isten országa épüljön közöttünk, és ne felejtsük el a figyelmeztetést, miszerint ennek mi is a részesei lehetünk.

 

 

 Jakab Béla parókus lelkész

2023. június

Nagyon szeretjük azt, amikor hallgatnak ránk. Családban a tekintély a mérvadó, elvárja az idősebb a fiataltól, hogy ne vágjon a szavába, és kommentár nélkül fogadja el azt, amit éppen mond vagy állít. Nem kevés ilyen családi alkalom végződött összezördüléssel, vagy éppen csöndes távozással.

 

Nehéz elfogadni annak a véleményét, aki kitart vélt vagy valós igaza mellett. Nagyon jól tudjuk, hogy a helyes megoldás lenne, a konszenzus. Ennek a legrosszabb változata, amikor mindenkinek igazat adunk, csak a béke ne sérüljön céllal. Mindenkinek ugyanakkor nem lehet igaza.

 

Kinek lehet akkor igaza? Annak, aki alá tudja támasztani érveit? És akinek nem jó a „beszélője”, annak nem lehet igaza? Kérdések özöne sorjázik pro és kontra. Egy biztos, hogy mindenkit meg kell hallgatni. Fontosnak tartom, hogy egy családban, vagy társaságban legyen beszélgetés. Illendőnek tartom, ha olyan témát választanak, ami nem minősül célzott támadásnak valaki irányába. Ellenben átpolitizált világunkban hiba lenne nem beszélni a háborúról és a békéről, célokról, gyermekeink jövőjét illetően. Beszélgetni kell, szükséges.

 

Jézus azért imádkozott mennyei Atyjához, hogy tartson meg minket a világban úgy, hogy megszabadít a gonosztól. (Jn 17) A gonosz az, ami az értékest értéktelennek nyilvánítja, ami megkérdőjelezi Isten gondviselő szeretetét. Mindazok, akik felismerték és megismerték ezt a szeretetet, azok Jézus bizonyságtevői. Gondoltunk-e már erre felelősségünk teljes tudatával? Mindazok, akik a keresztség és úrvacsora szentségében részesültek, azok szavaikkal és tetteikkel Jézust tolmácsolják a világban élő többi ember számára.

 

Nem vasárnapi Jézus-követésről van szó, amikor az időm vagy kedvem engedi. Minden szavam, tettem, gondolatom Jézus szava és tette. Igaz, hogy ijesztő ezt elolvasni és szembesülni vele? Mit szokott ilyenkor az ember csinálni? Magyarázkodik, hivatkozik sok minden emberi gyengeségre. Természetes emberi reakció ez, de mégsem lehet alóla kibújni, mert az első pünkösd óta tudjuk, hogy aki megkapja a Lélek ajándékát, annak minden lehetséges.

 

Két hete volt pünkösd, a Lélek ünnepe, az elmúlt vasárnap a teljes Szentháromság magasztalása. A Lélek, az Isten Lelke itt volt, van és lesz is, de kire fog rászállni? Szentháromság ünnepén olyan kevesen voltak a templomban, hogy a szórványgyülekezetek is gigászi közösségnek tűnhetnek hozzánk képest.

 

Miért vagyunk kishitűek? Miért nem hisszük, hogy Jézus hívott el bennünket, hogy ő adja szánkba a szavát? Miért nem hisszük el, hogy ez az erő képes megváltoztatni a világot? Mert nem akarunk konfrontálódni. Helytelenül azt gondoljuk, hogy mindenkinek a saját véleménye és meggyőződése a helyes. Ezt nevezzük béketörekvésnek, amit a társadalom alapjának is neveznek néhányan. Ezzel egy nagy gond van. Összemossa a jót a rosszal, a tévedést az igazzal, Isten akaratát a gonoszsággal. Ez az egy igevers nemcsak kimondja a felelősségünket, hanem meg is mutatja Krisztus gyermekeinek az erejét a világban. Aki bennünket elutasít, Krisztust utasítja el. Mit mond a családod, amikor Jézusról beszélsz nekik? Elfogadnak vagy elutasítanak? Mert…

 

A Szentháromság időszaka nem az aktív pihenés, hanem a megerősödés időszaka. Alkalma – a Biblia tanulmányozása által – az Ige általi erősödésnek. A keresztény tanítás nem erkölcsi kódex, hanem egy életmódra utalás, amely a legnehezebb helyzetben is megerősít, az örömteli időszakban pedig hálára indít. Szüntelen tanulás, felismerés és dicsőítés. Szeretnél élni a szentségek által kapott felhatalmazással? Ne mentegetőzz! Gyere, próbáljuk meg együtt!

 

Jakab Béla parókus lelkész

Mi is a böjt tulajdonképpen? Mi értelme van a böjtnek?

„Mert az Úrban bizakodhatsz, és ő megőrzi lábad a csapdától.” (Péld 3,26)Ismét böjt a terítéken. Milyen különös kijelentés ez. Az interneten keresgélve(szörfölve) a böjt címszóhoz a legtöbb fénykép az ennivalóhoz fűződik. Szépen megterített asztal, étel nélkül....

Túl sok az élet vizére hasonlító folyadék, és kevés az igazán szomjas ember!

Jézus így kiáltott: „Ha valaki szomjazik, jöjjön hozzám, és igyék! Aki hisz énbennem, ahogy az Írás mondta, annak belsejéből élő víz folyamai ömlenek.” (Jn 7,37b-38)Ítélet vasárnapján nem az ítéletről szeretnék beszélni, pedig sokszor és sokat használt téma volt az...

Álom és létra. Ez a Bibliának az egyik legkülönlegesebb éjszakája.

„Amikor Jákób felébredt álmából, ezt mondta: Bizonyára az Úr van ezen a helyen, és én nem tudtam!” (1Móz 28,16)Az elmúlt szerda bibliaórája jutott eszembe az ige versének elolvasása után. A kétszáz esztendővel ezelőtt született Madách fő művével, az Ember...

Ezt a feladatot ellátni napról-napra csak alázattal és elhívatással lehet!

„Az emberfia nem azért jött, hogy neki szolgáljanak, hanem hogy ő szolgáljon, és életét adja váltságul sokakért.” (Mt 20,28)Szolgálat. A jelenlegi egészségügyi vészhelyzetben a megszokottnál többször kerül elő a szolgálat fogalma. A kifejezés hallatán mindenkinek más...

Kevesen gondoljuk azt, hogy a mi dátumaink is fontos részei a világtörténelemnek, pedig így van!

„Mindenütt szorongatnak minket, de nem szorítanak be, kétségeskedünk, de nem esünk kétségbe; üldözöttek vagyunk, de nem elhagyottak; letipornak, de el nem veszünk” (2Kor 4,8-9)Dátumok. Nem tudom, kedves Olvasó, hogy te miként viszonyulsz a dátumokhoz. Ismerek olyat,...
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
Instagram